4η συνάντηση στην Τουρκία

Η τέταρτη και τελευταία συνάντηση όλων των μελών των συλλόγων του Ουράνιου Τόξου πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο-Μάιο του 2009 και συγκεκριμένα από τις 27 Απριλίου έως τις 2 Μαϊου, στο Turgutlu της Τουρκίας.

Στη συνάντηση συμμετείχαν μαθητές και καθηγητές από τις τρεις χώρες της σύμπραξης (δεν συμμετείχαν οι μαθητές και οι καθηγητές από τη Φιλανδία λόγω έλλειψης χρηματοδότησης).

Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν στις οικογένειες των Τούρκων μαθητών και οι καθηγητές σε ξενοδοχεία.

Κατά τη διάκεια της συνάντησης ξεναγηθήκαμε στις εντυπωσιακές εγκαταστάσεις του σχολείου Turgutlu Milli Piyango Anadolu Lisesi, στην πόλη της Σμύρνης και σε έναν παραδοσιακό οικισμό στα Kula.
Οι μαθητές επισκέφθηκαν έναν παραδοσιακό φούρνο στο Turgutlu όπου προσπάθησαν να μάθουν τον τρόπο παρασκευής παραδοσιακών Τούρκικων αρτοσκευασμάτων.
Οι μαθητές δούλεψαν ομαδικά και ετοίμασαν μια έκθεση σχετικά με το θέμα "Η επαγγελματική ζωή σε κάθε χώρα".
Επίσης παρουσίασαν τις εργασίες τους σχετικά με το θέμα "Περιβαλλοντικά προβλήματα και παγκόσμια υπερθέρμανση".

Τέλος διοργανώθηκε από τους οικοδεσπότες (μαθητές, γονείς και καθηγητές) ένα όμορφο αποχαιρετιστήριο πάρτυ.

Από το σχολείο μας στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν οι μαθητές: Γραμματίκα Αναστασία, Δρακούδη Μαρία, Καρατσαουσίου Ιωάννα, Κουτσιμυτούδη Αναστασία και Σταθόγαμβρος Χρήστος και οι καθηγητές: Μιχαλόπουλος Γεώργιος και Καλλιφατίδης Δημήτριος.