3η συνάντηση στην Ελλάδα

Η τρίτη συνάντηση όλων των μελών των συλλόγων του Ουράνιου Τόξου πραγματοποιήθηκε τον Οκτώβριο του 2008 και συγκεκριμένα από τις 26 Οκτωβρίου έως τις 1 Νοεμβρίου, στην πόλη μας το Διδυμότειχο.

Στη συνάντηση συμμετείχαν μαθητές και καθηγητές από τις τέσσερις χώρες της σύμπραξης.

Φιλοξενήσαμε 26 μαθητές (11 από την Τουρκία, 7 από τη Γερμανία και 8 από τη Φιλανδία) και 8 καθηγητές (4 από την Τουρκία, 2 από τη Γερμανία και 2 από τη Φιλανδία). Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν στις οικογένειες των μαθητών μας και οι καθηγητές σε ξενοδοχείο.

Κατά τη διάκεια της συνάντησης ξεναγήσαμε τους επισκέπτες μας στις εγκαταστάσεις του σχολείου μας, στην πόλη μας και στη γύρω περιοχή.
Παρακολουθήσαμε τις εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της "28ης Οκτωβρίου 1940" που διοργανώθηκαν από το σχολείο μας και από πολιτιστικούς συλλόγους της πόλης.
Στα πλαίσια της εργασίας μας με παιδιά με ειδικές ανάγκες επισκεφθήκαμε το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Αλεξανδρούπολης. Εκεί οι μαθητές από όλες τις χώρες εργάστηκαν μαζί με τα παιδιά του ειδικού σχολείου σε διάφορα θέματα όπως κηποτεχνική, καλλιτεχνικά, μουσική και γυμναστική.
Επισκεφθήκαμε το Εθνολογικό Μουσείο Θράκης όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την τοπική ιστορία και λαογραφία.
Επίσης επισκεφθήκαμε το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας όπου οι καλεσμένοι μας γνώρισαν στοιχεία για τη χλωρίδα και τη πανίδα της Θράκης.

Διοργανώσαμε μια εκδήλωση στο Δημοτικό θέατρο της πόλης μας όπου όλες οι ομάδες παρουσίασαν το υλικό που είχαν προετοιμάσει σχετικά με το θέμα "Φυσικές ομορφιές και τυπικά τοπία στις χώρες μας".

Τέλος διοργανώσαμε με επιτυχία ένα αποχαιρετιστήριο πάρτυ για τους καλεσμένους μας. Στο πάρτυ συμμετείχαν οι μαθητές και οι οικογένειές τους καθώς και οι καθηγητές του σχολείου μας.

Οι μαθητές που φιλοξένησαν τα παιδιά από τι άλλες χώρες ήταν: Δανιηλάκης Κωνσταντίνος, Δανιηλάκης Μιχάλης, Καβακιώτη Παρασκευή, Μαργιωτούδη Κωνσταντίνα, Παναγιωτούδη Θεόπη, Παπαδόπουλος Ραφαήλ, Τοκαμάνη Γεωργία, Τουτζιαράκη Βασιλική, Γεωργιάδου Αντωνία, Γραμματίκα Αναστασία, Δρακούδη Μαρία, Κιουτσούκης Κωνσταντίνος, Καρατσαουσίδου Ιωάννα, Κουτσιμυτούδη Ανατσαία, Μιμτσούδης Ιορδάνης, Μποζατζίδης Απόστολος, Σταθόγαμβρος Χρήστος, και Τσαγκούδης Κωνσταντίνος.