2η συνάντηση στη Γερμανία

Η δεύτερη συνάντηση όλων των μελών των συλλόγων του Ουράνιου Τόξου πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο του 2008 και συγκεκριμένα από τις 20 έως τις 25 Απριλίου, στη Φρανκφούρτη της Γερμανίας.

Στη συνάντηση συμμετείχαν μαθητές και καθηγητές από τις τέσσερις χώρες της σύμπραξης καθώς και μαθητές από την Πολωνία.

Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν στις οικογένειες των Γερμανών μαθητών και οι καθηγητές σε ξενοδοχεία.

Κατά τη διάκεια της συνάντησης έγινε ξενάγηση στο σχολείο φιλοξενίας, Freiherr-vom-Stein-Schule Gymnasium Frankfurt και στην πανέμορφη Φρανκφούρτη.
Στα πλαίσια της εργασίας μας με παιδιά με ειδικές ανάγκες επισκεφθήκαμε ένα σχολείο για παιδιά με προβλήματα όρασης. Εκεί οι μαθητές μας έπαιξαν μουσική, έκαναν γλυπτική και διασκέδασαν μαζί με τα τυφλά παιδιά. Επίσης προσπάθησαν να κατανοήσουν τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουν βασικές καθημερινές ανάγκες τα παιδιά με προβλήματα όρασης μέσω βιωματικών παιχνιδιών.

Οι μαθητές απ' όλες τις χώρες έφτιαξαν μια έκθεση με υλικά σχετικά με το θέμα "Εθνικές και θρησκευτικές εορτές και ιδιαίτερα φαγητά για τις γιορτές αυτές" και επιπλέον παρουσίασαν τις εργασίες τους στους μαθητές του σχολείου.

Από το σχολείο μας στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν οι μαθητές: Κιουτσούκης Κωνσταντίνος, Λενούδιας Νικόλαος, Μιμτσούδης Ιορδάνης, Μποζατζίδης Απόστολος και Τσαγκούδης Κωνσταντίνος και οι καθηγήτριες: Μπράτσα Ευαγγελία (Διευθύντρια) και Ελαφούδη Δήμητρα (Υποδιευθύντρια).