1η συνάντηση στη Φιλανδία

Η πρώτη συνάντηση όλων των μελών των συλλόγων του Ουράνιου Τόξου πραγματοποιήθηκε το Μάρτιο του 2008 και συγκεκριμένα από τις 2 έως τις 7 Μαρτίου, στο Rajamaki της Φιλανδίας.

Στη συνάντηση συμμετείχαν μαθητές και καθηγητές από τις τέσσερις χώρες της σύμπραξης.

Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν στις οικογένειες των Φιλανδών μαθητών και οι καθηγητές σε ξενοδοχεία.

Κατά τη διάκεια της συνάντησης ξεναγηθήκαμε στις εντυπωσιακές εγκαταστάσεις του σχολείου (Rajamaen ylaaste ja lukio), στην περιοχή του Nurmijarvi και στο Heslinki.
Παρακολουθήσαμε μία μουσική παράσταση (musical) που έδωσαν οι μαθητές του σχολείου φιλοξενίας.
Στα πλαίσια της εργασίας μας με παιδιά με ειδικές ανάγκες επισκεφθήκαμε και γνωρίσαμε τον τρόπο λειτουργίας ενός εξαιρετικού ειδικού σχολείου στο Nurmijarvi.
Οι μαθητές δούλεψαν ομαδικά και ετοίμασαν posters σχετικά με το θέμα "Καθημερινός τρόπος ζωής".
Επίσης έφτιαξαν γλυκά, παρουσίασαν παραδοσιακούς Θρακιώτικους χορούς και ελληνικά τραγούδια και έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια γνωριμίας και αθλητισμού.

Από το σχολείο μας στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν οι μαθητές: Δανιηλάκης Κωνσταντίνος, Καβακιώτη Παρασκευή, Μαργιωτούδη Κωνσταντίνα, Παναγιωτούδη Θεόπη, Παπαδόπουλος Ραφαήλ, Τοκαμάνη Γεωργία και Τουτζιαράκη Βασιλική και οι καθηγήτριες: Μπράτσα Ευαγγελία (Διευθύντρια) και Μπεξούδη Γεωργία (Υπεύθυνη για τη σύμπραξη).