Εταίροι της Σύμπραξης - Turgutlu Milli Piyango Anadolu Lisesi

Turkey Logo   Turkey Flag   Turkey Flag

Το Turgutlu Milli Piyango Anatolian High School βρίσκεται στο Turgutlu στην επαρχία της Manisa, στην περιοχή του Αιγαίου πελάγους στην Δυτική Τουρκία. Παρόλο που το Turgutlu θεωρείται ότι έχει μια σημαντική γεωγραφική θέση, μειονεκτεί από την άποψη της εκπαίδευσης και της κοινωνικής ζωής. Υπάρχουν αρκετοί λόγοι γι' αυτό. Οι άνθρωποι δεν επενδύουν στην εκπαίδευση και δεν δίνουν αρκετή σημασία σ' αυτή. Αυτοί που έχουν εισοδήματα επενδύουν σε μεγάλες πόλεις όπως η Manisa και η Σμύρνη. Οι περισσότεροι ντόπιοι είναι αγρότες.

Turkey map

Δεν μπορούν να κάνουν σχέδια για το μέλλον τους και έτσι δεν μπορούν να συνεισφέρουν στην ανάπτυξη της πόλης τους. Επιπλέον πολλοί άνθρωποι έρχονται για εγκατάσταση στην περιοχή κάθε χρόνο, και τα περισσότερα παιδιά από αυτές τις οικογένειες των μεταναστών έχουν δυσκολίες να ανταπεξέλθουν στις νέες συνθήκες.

Το Turgutlu έχει μια λαμπρή ιστορία, αλλά η εκπαίδευση στις ξένες γλώσσες δεν είναι αρκετή. Έτσι οι ντόπιοι δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με ανθρώπους που έρχονται από το εξωτερικό.

Το σχολείο ιδρύθηκε το 2005. Για να εισαχθούν οι μαθητές στο σχολείο πρέπει να δώσουν εξετάσεις που διοργανώνει το Υπουργείο Παιδείας. Στο σχολείο υπάρχει εξοπλισμός υψηλής τεχνολογίας, αλλά δυστυχώς αυτός δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ευρέως εξαιτίας της έλλειψης κοινωνικών δραστηριοτήτων. Παρόλο που οι μαθητές του σχολείου είναι πετυχημένοι στην ακαδημαϊκή τους ζωή, η στάση τους απέναντι σε διαφορετικούς πολιτισμούς χρειάζεται βελτίωση. Οι περισσότεροι από τους μαθητές δεν βρίσκουν ευκαιρίες να συναντήσουν διαφορετικούς πολιτισμούς, επειδή ζουν σε μια κλειστή κοινωνία έχουν πρόβλημα να ακολουθήσουν τις εξελίξεις στον κόσμο και δεν μπορούν να βελτιώσουν τις προοπτικές τους.

Ακολουθούν μερικά στοιχεία σχετικά με το προφίλ των μαθητών του σχολείου. Το 1/3 των μαθητών προέρχεται από την επαρχία, δηλ. από μικρά κοντινά χωριά. 36 μαθητές είναι με σχολικές υποτροφίες. 50 μαθητές μένουν στις εστίες ή μένουν σε συγγενείς τους μακριά από τις οικογένειές τους. 40 μαθητές είναι παιδιά μεταναστών.

Δείτε την παρουσίαση του σχολείου όπως την επιμελήθηκαν οι Τούρκοι μαθητές:    TurkeySchoolPresentation