Εταίροι της Σύμπραξης - Zespol Szkol Elektrycznych im. Tadeusza Kosciuszki w Opolu

Poland Logo       Poland Flag

Το σχολείο είναι ένα τεχνικό-επαγγελματικό λύκειο. Υπάρχει ένας σημαντικός αριθμός μαθητών που προέρχεται από μειονεκτικές περιοχές (περιοχές με μεγάλη ανεργία), με οικογενειακά προβλήματα, με πολύ χαμηλό οικογενειακό εισόδημα, ορφανά ή κοινωνικά ορφανά παιδιά (υπό την επίβλεψη μεγαλύτερων ετεροθαλών αδερφών ή παππούδων). Οι περισσότεροι μαθητές προέρχονται από οικογένειες μεταναστών (ένας ή και οι δύο γονείς δουλεύουν στο εξωτερικό). Πάνω από 70% των μαθητών προέρχονται από τη γύρω αγροτική περιοχή (από την επαρχία). Το σχολείο παρέχει βοήθεια στα παιδιά από επαγγελματικούς συμβούλους όπως επίσης και παιδαγωγικούς και ψυχολογικούς συμβούλους.

Poland map

Δείτε πληροφορίες του σχολείου στο site:     http://www.elektryk.opole.pl