Εταίροι της Σύμπραξης - Rajamaen ylaaste ja lukio

Finland Flag       Finland Flag

Το σχολείο βρίσκεται στο Rajamaki, στην περιοχή του Nurmijarvi περίπου 40 χιλιόμετρα βόρεια του Ελσίνκι. Επειδή το σχολείο έχει ιδρυθεί το 1960 έχει συμμετάσχει σε πολλά διεθνή προγράμματα αλλά όχι σε αυτά που οργανώνει το CIMO (Comenius). Ένα παράδειγμα από τα προγράμματα αυτά είναι μια συνεργασία με το Obara High School της Ιαπωνίας. Ο ιδρυτής αυτού του προγράμματος ήταν ο κ. Matti Vanhanen ο τωρινός πρωθυπουργός τους. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε από μια ομάδα που αποτελούνταν τόσο από μαθητές του χαμηλότερου όσο και από αυτούς του υψηλότερου δευτεροβάθμιου επίπεδου εκπαίδευσης. Κυρίως γι' αυτό το λόγο η Ιαπωνική γλώσσα διδάσκεται στο σχολείο. Υπάρχουν 419 μαθητές στο χαμηλό επίπεδο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (επίπεδο Γυμνασίου) του σχολείου και 150 στο υψηλό επίπεδο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (επίπεδο Λυκείου). Μερικοί Roma και παιδιά μεταναστών φοιτούν στο σχολείο. Υπάρχουν δύο (2) αίθουσες Πληροφορικής με υψηλής ταχύτητας σύνδεση στο Internet και μια τάξη για μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες (8 μαθητές).

Finland map

Στο περιβάλλον που βρίσκεται το σχολείο μας υπάρχουν μονοκατοικίες αλλά επίσης και σειρά από πολυκατοικίες. Επίσης η περιοχή είναι πλούσια σε χωράφια και ξυλεία (πολλά απ' αυτά σύμφωνα με τον κ. Aleksis Kivi, εθνικό μας ποιητή, περιγράφηκαν το 1800). Ένα σημαντικό χαρακτηριστικό είναι ο σιδηρόδρομος που συνδέει τις πόλεις Hyvinkaa και Hanko που βρίσκεται στην γειτονιά του σχολείου μας.

Δείτε την παρουσίαση του σχολείου όπως την επιμελήθηκαν οι Φιλανδοί μαθητές:    TurkeySchoolPresentation