Εταίροι της Σύμπραξης - Freiherr-vom-Stein-Schule Gymnasium Frankfurt

Germany Logo   Germany school   Germany Flag

Το σχολείο βρίσκεται νοτίως του κέντρου της Φρανκφούρτης και φοιτούν κυρίως μαθητές που ζουν στα περίχωρα της πόλης και έχουν λιγότερα κοινωνικά και οικονομικά προνόμια. Στη μαθητική κοινότητα υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε σχέση με την οικονομική κατάσταση, την καταγωγή, τη μετανάστευση και τις συνθήκες ζωής.
Η πολυπολιτισμική κατάσταση στο σχολείο και η προσπάθεια να συνυπάρξουν αρμονικά μετανάστες, πρόσφυγες και ντόπιοι μαθητές είναι μια καθημερινή πρόκληση και τα Ευρωπαϊκά προγράμματα, όπως αυτή η σύμπραξη Comenius, βοηθούν προς αυτήν την κατεύθυνση.

Germany map

Δείτε την παρουσίαση του σχολείου όπως την επιμελήθηκαν οι Γερμανοί μαθητές:    GermanSchoolPresentation