Το σχολείο μας

Το ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ είναι το μοναδικό Γενικό Λύκειο της πόλης. Βρίσκεται στο κέντρο του Διδυμοτείχου δίπλα στον Ιερό Ναό Παναγίας της Ελευθερώτριας. Στεγάζεται σε δύο κτίρια (των πρώην 1ου και 2ου Λυκείου Διδυμοτείχου). Έχει κοινή αυλή με τα δύο Γυμνάσια της πόλης το 1ο και το 2ο Γυμνάσιο Διδυμοτείχου.

Οι μαθητές που φοιτούν στο σχολείο μας προέρχοναι από την πόλη του Διδυμοτείχου και από τα γύρω χωριά.

Οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν στο σχολείο μας είναι μόνιμοι εκπαιδευτικοί σε ποσοστό σχεδόν 90% (υπάρχουν μόνο 3 αναπληρωτές).
Ενα άλλο χαρακτηριστικό είναι ότι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου είναι κατά 60% ντόπιοι.
Ο Σύλλογος διδασκόντων "γυναικοκρατείται" καθώς μόνο 2 άντρες εκπαιδευτικοί διδάσκουν στο σχολείο μας.